Wdrożenie aplikacji

Wczesny deploy:

Jeśli nasz projekt rośnie w oczach a my chcemy jak najszybciej zaprezentować go światu lub pochwalić się kolegom, znajomym czy też posłuchać opinii innych osób, to czas najwyższy na wdrożenie naszej aplikacji.
Największą zaletą wdrażania aplikacji na samym początku (jak dla mnie) jest to, że już w początkowej fazie projektu, gdy nie wszystko jest jeszcze zrobione, ale mamy główny zarys naszej aplikacji, zaczynamy się nią chwalić i zachęcać do pobierania, odwiedzania itp. jest to, że mamy bezcenny feedback od potencjalnych użytkowników.
Taki potencjalny użytkownik w naszym przypadku kolega, znajomy czy ktoś z rodziny, ma sceptyczne podejście do naszej aplikacji, na domiar tego może nam dać cenne wskazówki co mu się podoba a co nie, co powinno gdzie być, czy UI jest intuicyjny itp.
Na podstawie takich opinii możemy zacząć budować nasz backlog, w którym będziemy umieszczać cenne wskazówki i uwagi do naszej aplikacji, tak by móc nad nimi później pracować.

No dobra ale jak to zrobić i gdzie najlepiej ?

Heroku:

Jak już wspomniałem w jednym z pierwszych postów na tym blogu, zacząłem pisać aplikację w całości w JavaScript przy podejściu MEAN Stack. Okazało się mimo, iż przygotowanie środowiska developerskiego do pisania właśnie w js'ie nie ma stosunkowo wielkich wymagań i nie zajmuje nam zbędnego miejsca na dysku, to jeszcze okazuje się, że mamy możliwość całkowicie za darmo wdrożyć naszą aplikacje na znakomitym hostingu jakim jest Heroku.

Po pierwsze należy udać się na stronę https://www.heroku.com/ i tam założyć sobie konto, no chyba że ktoś już ma to może się od razu zalogować :)
Po prawidłowej rejestracji, weryfikacji itp logujemy się do naszego dashboardu i wybieramy opcję New/Create new app po prawej stronie.

Nadajemy naszej nowej apce nazwę oraz wybieramy region.
No i to wszystko co musieliśmy zrobić mamy już gdzie deployować naszą aplikację.


Deploy z GitHuba:

Aplikację możemy deployować na Heroku na trzy sposoby:

Dziś właśnie pokaże jeden z nich i chyba zresztą najwygodniejszy, deployowanie prosto z repozytorium GitHuba. 
W tym celu klikamy na odpowiedni przycisk z ikoną GitHuba i wpisujemy nazwę naszego repozytorium, a następnie klikamy przycisk search.


Gdy nasze repozytorium zostanie znalezione i będzie widocznie poniżej searchboxa, jedyne co nam pozostaje to kliknięcie buttona Connect. 
I to już wszystko, teraz możemy pisać naszą aplikację, zmienić i komitować i odrazu wszystko wdrażać na nasz darmowy hosting jakim jest Heroku.

Ostatnią ciekawą opcją jest automatyczny deploy po każdym komicie, jest do o tyle wygodna opcja o ile chcemy aby nasza aplikacja zmieniała się po każdym komicie. Aby tak właśnie było musimy kliknąć buttona na obrazku poniżej.
Możemy oczywiście jeszcze zabezpieczyć się przed niepowołanymi skutkami i deployować tylko z brancha master, a do małych zmian utworzyć osobne branche :)


Komentarze

  1. To jest wlasnie Continuous deployment. Czy heroku daje możliwość przechowywania repozytorium git w samym heroku?

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście Heroku ma wbudowane repozytorium gita prywatne, co umożliwia commitowanie wszystkich plików konfiguracyjnych, bez obawy o to ze ktoś nie powołany mógłby uzyskać hasło do baz danych itp. Samo Heroku umożliwia jeszcze inny mechanizm, jeśli nie chcemy commitowac configów z dostepem do baz, możemy skorzystać z podpisania odpowiednich wartości do zmiennych które będą przechowywać w odseparowanym miejscu niezbędne dane.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Szyfrowanie #2 - Porównanie funkcji skrótu

Asp.Net Core MVC na Ubuntu 16.04

Szyfrowanie