Node.js, Express MongoDB czyli RESTful API #1


Kiedy przyjdzie nam budować własne API dla naszej aplikacji, przyjdzie nam zmierzyć się przede wszystkim z planowaniem budowy systemu np. jakich baz danych użyć, jaki serwer backendowy postawić, a najważniejsze z podejścia biznesowego rozważyć to pod względem ekonomicznym, czyli mówiąc po ludzku będziemy szukać coś niezawodnego i taniego :)
Node.js jest doskonałym kandydatem na nasz backend, ponieważ jest lekki prosty w obsłudze intuicyjny i co najważniejsze można odpalić go na każdej maszynie.
Ja używam Windowsa, więc ten post będzie właśnie opierał się na moim doświadczeniu w tworzeniu API pod tym właśnie systemem operacyjnym.
W tym celu wchodzimy na stronę domową nodejs.org i pobieramy wersje instalacyjną dla naszego systemu Windows.


Ja niestety nie jestem ekspertem (jeszcze :)) w Node.js i nie potrzebuję tutaj najnowszej wersji więc ściągnąłem wersję rekomendowaną. Co prawda było to jakiś czas temu i moja wersja różni się od tej dostępnej na stronie ale spokojnie możecie mi zaufać wszystko wyglądać będzie tak samo.Opcjonalnie przyda nam się jeszcze narzędzie Bash Git, widoczne na zdjęciu wyżej, ale to jest tylko alternatywa dla windowsowego cmd.

Nowy projekt:

W celu utworzenia nowego projektu dla naszego przyszłego API tworzymy sobie gdzieś na dysku folder, możemy do tego celu wykorzystać naszego Basha dla Git'a.Po utworzeniu folderu udajemy się do niego, i instalujemy Express potrzebny do przechwytywania naszych requestów.Inicjalizacja projektu odbywa się przez wpisanie w konsoli gita polecenia npm init i odpowiedzenia na kilka bardzo prosty pytań, które przedstawione są na screenshotcie poniżej.
Ja jeszcze tworzę sobie plik o nazwie server.js, który będziemy uruchamiali z konsoli gita.Visual Studio Code:

Po inicjalizacji naszego projektu odpalamy nasz ulubiony edytor, ja tutaj polecam Visual Studio Code, z powodu iż na co dzień używam środowisko Visual Studio do pisania w C# :).
Otwieram w nim nasz folder z naszym projektem i widzimy dwa pliki, nasz server.js który utworzyliśmy wcześniej, oraz package.json który został utworzony podczas inicjalizacji projektu.Do tego pliku musimy dodać ręcznie parę zależności, aby nasz plik wyglądał w ten sposób jak na screenshotcie poniżej.Po wszystkim wydajemy polecenie npm install w konsoli aby wszystkie niezbędne moduły się zainstalowały.Mamy już wszystko co nam jest potrzebne do uruchomienia naszego API, za wyjątkiem uzupełnionego pliku server.js, tak więc udajemy się do naszego pliku i wypełniamy co w ten sam sposób jak widzimy na zrzucie ekranu, znowu poniżej :).Aby uruchomić nasze API wydajemy w konsoli git'a polecenie npm start server.js (bądź też doinstalowujemy pakiet nodemon i uruchamiamy jak na screenshotcie), a naszym oczom ukaże się informacja, że nasz serwer działa.Pozostaje tylko upewnić się czy nasze API działa, w tym celu wpisujemy w przeglądarkę adres: http://localhost:3040/ i powinniśmy zobaczyć komunikat "Hello from my API".

To już wszystko w tym poście, w kolejnym z tej serii pokażę jak skonfigurować bazę Mongo z naszym API.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szyfrowanie #2 - Porównanie funkcji skrótu

Asp.Net Core MVC na Ubuntu 16.04

Szyfrowanie